Transkraniálna stimulácia jednosmerným prúdom (alebo tDCS v anglickom jazyku pre zjednodušené vyhľadávanie) je populárna metóda stimulácie mozgu, ktorá sa používa na moduláciu mozgu (pre hlbší význam nám pošlite kontakt a zašleme vám jednotlivé štúdie), pričom má uľahčujúce účinky na rôzne druhy správania. Ľudia sú vďaka nej pozornejší a predchádzajú mnohým mozgovým poruchám primárne v staršom veku.
Taktiež nezanecháva žiadne klinicky dokázané vedľajšie účinky a je vojensky overenou metódou na každodennú stimuláciu vďaka ktorej dochádza u vojakov k zvýšenej sústredenosti. Formuluje sa prostredníctvom 128. bodov okolo hlavy ktoré nazývame stimulačnými. Tieto majú aj menšie rozdelenie na 20/10.
Zlepšenie ľudských kognitívnych procesov bolo dlho stredobodom vedeckých experimentov a transkraniálna stimulácia jednosmerným prúdom (tDCS) sa nedávno dostala do popredia ako sľubný nástroj na moduláciu kognitívnych a motorických zručností (Nitsche a Paulus, 2000). Popularita tejto techniky za posledné desaťročie vzrástla, čoho príkladom je vyhľadávanie PubMed, pričom sa v rokoch 2011 až 2015 vrátilo 1 500 publikovaných článkov obsahujúcich frázu „tDCS“ v porovnaní s iba 65 článkami publikovanými v rokoch 2000 až 2005. Tento výskum vyvrcholil aj v certifikácií komerčných zariadení ktorá dokázala ich bezpečnosť a zaradila ich medzi zariadenia bez predpisu.
tDCS zahŕňa zvýšenie sústredenia slabým elektrickým prúdom a jeho použitie je pomerne jednoduché. Máten jednu katódu a jednu anódu. Anodálna stimulácia depolarizuje neuróny, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu akčných potenciálov, zatiaľ čo katódová stimulácia neuróny hyperpolarizuje, čím sa znižuje pravdepodobnosť výskytu akčných potenciálov (Nitsche et al., 2008). Tieto účinky špecifické pre polaritu boli demonštrované vo viacerých prípadoch (Antal a kol., 2003; Priori, 2003) počas (online) aj po stimulácii
Čo je tDCS?
tDCS je neinvazívna metóda, ktorá umožňuje reverzibilnú moduláciu aktivity v konkrétnych oblastiach mozgu. To poskytlo cenný nástroj na vytvorenie vzťahov medzi mozgom a správaním v rôznych kognitívnych, motorických, sociálnych a afektívnych doménach (prehľad pozri Filmer et al., 2014) a u zdravých populácií sa ukázalo, že dočasne modifikuje správanie, urýchľujú učenie a zvyšujú výkon úloh (Coffman a kol., 2014; Parasuraman a McKinley, 2014). Napríklad sa ukázalo, že anodická stimulácia zlepšuje rozpoznávanie výrazu tváre (Willis a kol., 2015) alebo inhibuje agresívne reakcie (Dambacher a kol., 2015; Riva a kol., 2015), zatiaľ čo katódová stimulácia podporuje implicitné motorické učenie pri stimulácii dorzolaterálneho prefrontálneho kortexu potlačením aktivity pracovnej pamäte (Zhu et al., 2015). Z praktického hľadiska je zariadenie opakovane použiteľné, relatívne lacné a v prípade opotrebovania alebo poškodenia sa dá ľahko vymeniť. To prispieva k jeho terapeutickému potenciálu v klinických vedách – pre výskumníkov alebo pacientov je ľahké podávať tDCS doma a čoskoro sa môže použiť spolu s (alebo ako náhrada) liekovej liečby na urýchlenie zotavenia a zlepšenie motorickej a kognitívnej výkonnosti (Brunoni a kol., 2012). V skutočnosti sa tDCS dokonca úspešne aplikoval na zníženie symptómov depresie (Fregni a kol., 2006; Nitsche a kol., 2009), aj keď je potrebné túto oblasť ďalej rozširovať, aby sa podporilo jeho použitie na tento účel. V malých štúdiách sa ukázalo, že znižuje halucinácie u ľudí so schizofréniou (Agarwal et al., 2013) a zlepšuje oneskorenie získavania syntaxe pri poruche autistického spektra (Schneider a Hopp, 2011).
Ako sa používá tDCS?
Uskutočnenie stimulačnej relácie
Tu popisujeme štandardné nastavenie tDCS s použitím cieľovej a referenčnej elektródy. Najprv je potrebné zistiť požadované miesta, kde budú elektródy umiestnené (ďalšie podrobnosti o lokalizačných technikách sú v časti Lokalizácia umiestnenia elektród). Pred pripojením elektród k pokožke hlavy by sa mal experimentátor uistiť, že nemá poškodenú kožu. Ak sa ako vodivá látka používa fyziologický roztok, elektródy sa môžu umiestniť do vreciek na špongiu, nasiaknuté tak, aby boli dostatočne vlhké, ale nekvapkali. Čoraz častejšie sa však na pripevnenie elektród na pokožku hlavy používa vodivá pasta alebo EEG gél, ktoré môžu regulovať distribúciu prúdu účinnejšie ako fyziologický roztok. Vlasy účastníka by mali byť rozdelené, aby sa zabezpečil dobrý kontakt medzi pokožkou hlavy a elektródou. Fyziologický roztok by nemal stekať po pokožke hlavy ani by sa nemal šíriť po vlasoch. Elektródy sú potom pripojené k stimulátoru pomocou drôtov pripojených k zodpovedajúcim anódovým/katódovým portom. Keď je elektróda umiestnená nad cieľovou oblasťou, mala by byť zaistená pomocou čiapky, gumičiek alebo elastickej rúrkovej sieťky. Referenčná elektróda by sa potom mala zaistiť rovnakým spôsobom.
Po pripojení elektród je potrebné naprogramovať trvanie stimulácie, intenzitu prúdu a časy nábehu/dobehu. Niektoré stimulátory umožňujú experimentátorovi predprogramovať stimulačné parametre, zatiaľ čo iné vyžadujú manuálne zadanie pred každou reláciou. Je dôležité monitorovať účastníka počas stimulácie, vrátane simulovaných stavov, aby sa zabezpečilo, že nepociťuje nepohodlie. Je tiež dôležité skontrolovať úrovne zobrazené na stimulátore, aby ste sa uistili, že stimulácia nezlyhala. Spoľahlivá a konzistentná aplikácia tDCS vyžaduje dobrý kontakt s pokožkou hlavy, aby sa zachovala vodivosť. Vysoké úrovne sú indikátorom zlej vodivosti a môžu byť výsledkom zlého nastavenia elektródy. Pretože úrovne zdôrazňujú, či prúd môže zostať konštantný, je dôležité počas experimentu monitorovať tieto úrovne zobrazené na stimulátore. Vysoké úrovne môžu byť výsledkom neadekvátneho delenia vlasov, aby sa umožnil dobrý kontakt s pokožkou hlavy, alebo nedostatku vodivej látky medzi pokožkou hlavy a elektródou. DaSilva a kol. (2011) odporúčajú udržiavať úrovne pod 5 k ohmov. Zlyhanie stimulácie môže byť preto vyriešené opätovným nanesením fyziologického roztoku do záchytných vakov alebo dostatočným rozdelením vlasov pod elektródami.
Kde môžem teda tDCS zariadenie vyskúšať?
Napíšte nám. Je to tak jednoduché. Naše kancelárie sú vybavené všetkými zariadeniami ktoré sú aktuálne dostupné na trhu a vďaka tomu vám vieme poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť. Okrem nášho vlastného máme totiž najmodernejšie výskumné vybavenie zo spojených štátov amerických, Slovinska, Spojeného Kráľovstva a Ázie.
Záver
Zariadenie by mal povinne vyskúšať skutočne každý kto niekedy trpel poruchou sústredenosti alebo i vážnejšími kognitívnymi problémami. ľudia vďaka nemu dokážu vyťažiť maximum zo svojej mentálnej kapacity a to všetko bez vedľajších účinkov. Áno, zariadenie je trochu nepraktické a miestami je náročnejšie si predstaviť že v práci nosíme takúto čelenku. Ale či už ste podnikateľ, vedúci výroby alebo študent, určite vám neuškodí malá vzpruha vďaka ktorej vaša myseľ nezakrnie a v starobe si tak môžete užívať plnohodnotný život.